Jak vybrat plesové šaty?

Vybíráte večerní šaty nebo elegantní koktejlky na slavnostní příležitost? Správně zvolený model vyzdvihne vaše přednosti a zakryje případné nedostatky. Během výběru byste měli zohlednit několik hledisek, které dále v textu podrobně probereme. Zaměříme se na charakteristiku jednotlivých střihů, správného určení typu postavy, výběr šatů podle etikety a v neposlední řadě také na volbu vhodných doplňků.

Plesových a společenských šatů existuje celá řada. Při jejich výběru s eproto zaměřte na danou událost i typ vaší postavy

S čím začít

Kdo bude šaty nosit

Před tím, než se pustíte do výběru vytouženého modelu, si promyslete, jaké individuální požadavky máte a kdo bude šaty nosit. I když hledáte provedení na konkrétní událost, vždy se vyplatí pořizovat takový módní kousek, který unosíte ještě na jiné příležitosti. Proto nikdy neupozaďujte svůj vlastní styl a image. Pokud vybíráte model například se svou maturující dcerou, nebo naopak pro malé družičky, zohledněte také jejich preference a osobitý vkus. Dětské společenské šaty naleznete dále v kategorii dětského sortimentu. Modely můžete dále přizpůsobit i věku, například společenské šaty pro seniorky působí velmi vkusně a elegantně v zavinovacích variantách asymetrického střihu. Některé však raději sáhnou po střídmějším kostýmku.

Na jakou příležitost

V tuto chvíli přichází na řadu dress code, tedy předepsaný oděv. V této souvislosti se rozdělují večerní róby a plesové šaty na 4 základní kategorie. Tou první je nejformálnější a z pohledu etikety nejpřísnější tzv. White tie dress code. Tyto události vyžadují jedině dlouhé šaty na zem, ideálně s širokou sukní a vrškem bez ramínek. Nejčastější formální událostí je Black tie dress code. Ten stále nařizuje dlouhé šaty, přijímány jsou ale i užší varianty s bohatšími vzory a barvami. Uvolněnější styl dovolují akce s označením Formal. Ty snesou už i kratší koktejlky nebo večerní kostýmky. Větší prostor pro kreativitu a extravaganci nabídne Creative Black Tie dress code, který je otevřen módním trendům, asymetrickým střihům s prvky klasického denního šatníku. Na tyto akce si smíte vzít i otevřené boty či společenské sandály.

Rozdělení podle střihu

Běžně lze střihy šatů rozdělit do 5 skupin. Ty byste měly vybírat především podle typu vaší postavy a charakteru události. Kromě tvaru šatů se můžete zaměřit také na provedení ramínek či rukávů. Některé ženy by se mohly domnívat, že dlouhé rukávy zakryjí objemnější paže. Ne vždy však toho pravidlo platí. V závislosti na střihu šatů mohou dlouhé rukávy působit příliš masivně a naopak paže ještě zvýraznit. V takovém případě raději vybírejte kratší rukávy zakrývající pouze nejširší místo ruky. Tím zjemníte výsledný dojem střihu.

A-střih

A-střih či A-line se pod prsy rozšiřuje a odvádí pozornost od pasu. Snadno ho sladíte s jakýmikoliv doplňky a výborně poslouží i coby tradiční róba na vysoce formální příležitosti. Díky oblíbenosti střihu naleznete áčkové modely ve všech možných provedeních bez rukávů, s krajkovým zdobením, korzetem atd. Šaty dobře skryjí širší boky či těhotenské bříško.

Šaty s nabíranou sukní

Pokud hledáte pompézní princeznovské šaty, budou právě nabírané sukně, také známé jako Ball-gown střihy tou pravou volbou. Skvěle sedí drobným i vysokým postavám a stejně tak dámám s širšími rameny či větším dekoltem. Bohaté sukně totiž odvedou pozornost od horní poloviny těla. Ke kolové sukni budete potřebovat kruhovou spodničku, která celou konstrukci vytvaruje a zpevní. Tyto typy šatů se skvěle hodí například na maturitní plesy. Nejčastěji se setkáte s korzetovým vrchním dílem.

Večerní princeznovské šaty se skvěle hodí na maturitní ples

Empír

Empírové střihy perfektně zamaskují široké boky a větší bříško. V porovnání s výraznými nabíranými sukněmi působí provedení, které jemně splývá podél těla až k zemi, velmi střídmě a elegantně. Volný splývavý střih sice zakryje mírné nedostatky, postavu však nijak netvaruje, proto by silnější postavy měly spíše volit áčkový střih. Empírové šaty lze pořídit v řadě provedeních od bezrámínkových modelů, po krajkové rukávy a splývavé výstřihy.

Mořská panna

Nádherné provedení podle tvaru nazývané Mořská panna (Mermaid) či rybí střih obepíná dekolt, pas i boky, sukně se potom dále rozšiřujeod poloviny stehen. Z toho jasně vyplývá, pro koho bude takový střih vhodný, a to pevné štíhlé postavy. Šaty krásně zvýrazní ženské křivky a dodají postavě přirozenou ladnost.

Splývavý střih

Také známý jako Sheath střih působí nenuceně a velmi elegantně. Takové šaty bývají jednoduché a elegantní, mohou ale i pomocí doplňků či asymetrické délky překvapit. Výborně se vyjímají na atletických a rovných postavách. Ve splývavém provedení navíc vynikne každý pohyb, což oceníte především při tanci.

Koktejlky

U šatů označovaných jako koktejlové nejčastěji naleznete A-střih či splývavou variantu. Jedná se o krátké a středně dlouhé modely končící většinou v úrovni kolenou. Ženy si je rády pořizují pro jejich univerzální využití, tyto šaty se hodí jak na večírky, zahradní oslavy, tak na rodinné setkání.

Koktejlky unosíte na různorodé společenské akce

Pouzdrové šaty

Obepnuté šaty pouzdrového typu unosíte buď v kratší verzi na jakékoliv méně formální akce jako pracovní schůzky, konference, společenské večírky, nebo v dlouhém provedení nejčastěji rybího střihu (mořská panna) klidně i na black tie příležitosti. Pouzdrové provedení je na první pohled velmi decentní a elegantní.

Na co se zaměřit

Typ postavy

Předtím, než se zamilujete do konkrétního střihu, si zkuste udělat krátký předvýběr vzhledem k vašemu typu postavy. Ideální šaty by měly podtrhnout vaše přednosti a zakrýt případné nedostatky. Svůj typ postavy zjistíte snadno před zrcadlem. Postavte se ve spodním prádle bez bot před zrcadlo a soustřeďte se na šířku ramen, boků a tvar pasu. Své postavě můžete po chvíli přiřadit jeden z následujících tvarů:

Existuje pět základních typů postav
  • Hruška: typický tvar Věstonické Venuše, tedy širší boky než ramena a dobře viditelný pas. Ideální šaty by měly zakrýt boky a naopak vyzdvihnout horní partie. Pro takové účely se skvěle hodí bohaté rukávy, bolerka, zdobený výstřih a vyšší pas. Spíše se vyhněte výrazným sukním a upnutým modelům.
  • Jablko: pro postavy označované jako jablko jsou charakteristické štíhlé nohy a vystouplé bříško. Z toho důvodu nejsou vhodné velké sukně rozšiřující se hned od pasu, naopak volte pozvolna se rozšiřující střih, korzet s podélným zdobením a spíše nenápadný výstřih.
  • Obdélník: máte-li stejně široká ramena i boky spolu s nevýrazným pasem, potom vybírejte šaty vhodné pro obdélníkovou postavu. Takové střihy by měly podpořit ženské tvary například zvýrazněním dekoltu, řasením, zvýšeným pasem a bohatou sukní. Pozor si ale dejte na kulatý výstřih.
  • Obrácený trojúhelník: tyto postavy poznáte podle širších ramen, bujného dekoltu, úzkého pasu, a štíhlé dolní poloviny těla. Těmto typům nejlépe padnou jednoduché korzety, véčkový výstřih a výrazné sukně. Vyhnout by se naopak měly úzkým sukním.
  • Přesýpací hodiny: souměrná silueta s ženskými křivkami vypadá dobře téměř v jakémkoliv střihu. Takové postavy se mohou zaměřit na zvýraznění pasu, k čemuž skvěle pomůže těsný korzet se zdobením nebo nabíraná sukně.

Délka

Jak jsme již zmiňovali u formálního dělení šatů (black tie, white tie), vybírat můžete také podle délky. Za klasické společenské šaty jsou stále považované ty dosahující až na zem. Takové modely se hodí na všechny formální události. V letních měsících na venkovní akce či divadla pod širým nebem se vám dále nabízí i vzdušnější varianta kratšího střihu. Šaty mohou samozřejmě končit pod koleny nebo až v půlce stehen. Elegantní provedení končící nad kotníky (tea-lenght) zas připomíná romantické outfity Audrey Hepburn. Finální výběr proto přizpůsobte především svému preferovanému stylu a typu události.

Klasické společenské šaty by stále měly sahat až na zem

Materiál

Plesové šaty bývají nejčastěji vyrobeny ze směsi materiálů. K těm nejčastějším patří kombinace viskózy a polyesteru. I když se nejedná o přírodní materiály, můžeme viskózu považovat za jistou alternativu. Modely s příměsí polyesteru se nemačkají, dobře udržují svou barvu, nesráží se a rychlou schnou. Pokud hledáte večerní róby na zimní plesy, pak je polyester dobrou volbou. V letních měsících spíše sázejte na převahu viskózy, počítejte však s vyšší mačkavostí. Příjemnou pružnost a poddajnost šatům dodá elastan. Ten se nejčastěji vyskytuje v kombinaci s polyesterem či viskózou.

Pro dosažení dekorativního a reprezentativního stylu se k šatům přidává například i kovové vlákno.

Dražší večerní šaty pak mohou být vyrobené ze saténu, hedvábí, elastické krajky či hedvábného šifonu. Tyto materiály jsou příjemně vzdušné a vhodné také na letní slavnosti. Nabírané sukně princeznovských modelů jsou tvořeny vrstveným tylem, který působí velmi dekorativně a slavnostně. Snadno se však zatrhne.

Barva

Pochopitelně i barvy hrají důležitou roli ve výsledné image. K jejich výběru přistupujte obezřetně, promyslete si, jaký jste barevný typ – barva vlasů, pokožky, očí, a k tomu hledejte vhodný tón šatů, samozřejmě s přihlédnutím k dané události. Na formální akce se spíše hodí tmavší odstíny, uvolněné, například i venkovní akce si přímo říkají o pastelové barvy a živé vzorování. Spíše než neonovým barvám dejte přednost umírněnosti, kterou můžete zvýraznit například výraznými doplňky či třpytivými flitry. Obecně platí, že černovláskám spíše sluší bílá, šedá nebo svůdná červená. Vedle toho blondýnky krásně vyniknou ve zlatavých odstínech nebo třeba růžové.

Jak vybrat velikost

Při zvažování, jakou velikost vybrat, se nespoléhejte pouze na svůj odhad. Většina značek používá vlastní velikostní tabulky, které se vždy nemusí beze zbytku vzájemně shodovat. Proto si před nákupem změřte vaše míry, podle kterých spolehlivě vyberete padnoucí model.

Jak změřit obvod hrudníku

Obvod hrudníku někdy najdete pod zkratkou OH a označuje nejširší místo prsou těsně v podpaží. Pro získání této hodnoty budete potřebovat krejčovský metr. Obvod měřte ideálně bez podprsenky či s padnoucí nevyztuženou. Metr veďte těsně pod lopatkami.

Nejjednodušším pomocníkem ke změření hodnot bude krejčovský metr. Pokud krejčovský metr nemáte, poradíte si s obyčejným metrem a provázkem. Tam, kde se provázek setká se svým koncem, udělejte značku a vzdálenost změřte. Níže naleznete orientační velikostní tabulku, která se však napříč značkami a výrobci může lišit.

Velikost Číslování Obvod hrudníku (cm) Obvod pasu (cm) Obvod boků (cm)
XS 32/34 76–80 60–64 84–88
S 36/68 84–88 68–72 92–96
M 40/42 92–96 76–80 100–104
L 44/46 100–104 84–88 108–112
XL 48/50 110–116 94–100 117–122
XXL 52/54 122–128 106–112 127–132

Ozdoby a doplňky

Ozdoby

Stejně jako u běžných outfitů platí, že nic by se nemělo přehánět a překombinovávat, k čemuž mohou některé modely vybízet. Obecně platí, že dominantním doplňkem by měla být pouze jedna věc. Máte-li výrazné šaty, není třeba je dále přebíjet nápaditou dekorací. Naopak pokud jste zvolili jednoduchý střih, můžete si dovolit bohatou vlasovou ozdobu, perlové psaníčko, či kožešinové boa.

Obuv

I když formální akce vyžadují uzavřenou obuv na podpatku, snažte se vybírat takovou, která vám je pohodlná. Vybraná obuv by měla dobře sedět a pochopitelně ladit se zvolenými šaty. Pokud si nejste jistá na podpatcích, volte nenápadné společenské balerínky nebo nízké klínkovité modely. Co se designu týče, záleží hlavně na celkovém outfitu a doplňcích. Oblíbené jsou jak kulaté špičky, tak ostře řezané provedení s ozdobnými perličkami. Na venkovní akce můžete sáhnout také po otevřených variantách na klínku a společenských sandálech.

Boty by měly být pohodlné a barevně ladit s šaty

Spodní prádlo

Pod pečlivě vybranou róbu si pořiďte ideálně set spodního prádla v tělové barvě, který nebude pod šaty vidět (gelové samodržící podprsenky). Z toho důvodu vybírejte spodní prádlo až naposled. Některé šaty (především korzetového typu) jsou například vybaveny všitými košíčky, pod kterými není podprsenka nutná. Některé ženy se mohou lépe cítit ve stahovacím prádle, které v kombinaci s vhodně zvoleným střihem šatů pomůže skrýt případné nedostatky.